Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vítejte na stránkách obce Suchá Loz

Dnes je 21.3.2023, svátek má: Radek

Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.

Bc. Václav Bujáček, starosta obce

Obecní úřad

Naše obec

Odkazy

Užitečné informace

Volby

Kalendář starosty

Další info

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

VESNICKÁ REBÉLIE

Mf Dnes naší obci věnovala celou stranu celostátního vydání. Jak působila naše obec na redaktory? Více v tomto článku

Vesnická rebelie

Suchá Loz žaluje stát ve Štrasburku. Její starosta Gazdík žádá jiné přerozdělování daní

Petr Gazdík a Suchá Loz. Zapamatujte si zmíněné jméno i název vesnice v podhůří Bílých Karpat. Prvně jmenovaný proniká do povědomí stále většího počtu politiků coby razantní reprezentant stovekměst a obcí nespokojených s daňovou politikou státu.

A Suchá Loz? Malebná vesnička s necelými jedenácti stovkami obyvatel ve východním cípu Slovácka. Právě tady Petr Gazdík starostuje. Načal druhé volební období a má se čím pochlubit.

Oáza klidu

Do Suché Loze se dostanete nejlépe od Uherského Brodu. Když v Bánově opustíte kamiony přecpanou silnici na Slovensko a vjedete na cestu vinoucí se mezi pole, spatříte už zdálky nejprve bělostnou věž nového kostela a vzápětí rodinné domy hned u cedule s názvem obce.

Toto panoráma má svou logiku. Kostel si totiž zdejší lidé postavili sami. A volný dům ke koupi tady neseženete. Žádný není prostě k mání.

Na rozdíl od jiných míst v okolí postižených odlivem mladých lidí do velkých měst za prací a zábavou se sem jen za loňský rok přistěhovalo šedesát nových obyvatel. A další sondují, zda by se přece jen nějaká stavební parcela nenašla. „Máme tolik zájemců z řad mladých lidí, že připravujeme zasíťování dalších stavebních míst,“ upozorňuje starosta Petr Gazdík.

V čele rebelie

Jsou přesto věci, které berou lidem ze Suché Loze dobrou náladu. Třeba když dojde na řeč o daních. Způsob jejich přerozdělování byl důvodem, proč se zdejší starosta před rokem postavil do čela nespokojených kolegů. Obce Suchá Loz a nedaleké Vysoké Pole dokonce stát zažalovaly u soudu ve Štrasburku. Lidé v obecním referendu tento krok jednoznačně podpořili. „I malí se musí bránit,“ přemítá důchodce Jaroslav Jančík. „Osmdesát procent obecních rozpočtů krvácí a doplácí na čtyři největší města,“ stěžuje si Gazdík.

Vzniklá iniciativa Starostové proti daňové diskriminaci nakonec slaví úspěch. Ministra financí Miroslava Kalouska jednotný postup 1 350 měst a obcí donutil zasednout s nespokojenými starosty k jednomu stolu. Do vlády předložil dočasnou kompromisní novelu zákona, která zaručí spravedlivější přerozdělování daňových příjmů. Do doby, než vznikne nový zákon.

„Nechceme nic než spravedlnost. Současný systém nás každý rok připraví minimálně o několik milionů korun, které bychom mohli dát do dalšího rozvoje obce,“ upozorňuje Gazdík.

Státní úředníci, politici a představitelé velkých měst si mohou být jisti, že na Gazdíka a jeho iniciativu ještě narazí. Nespokojení starostové totiž hodlají současný politický kapitál využít a založit vlastní sdružení.

Mimo jiné proto, že Svaz měst a obcí prý jejich zájmy dostatečně nehájí.

„Nemá naši důvěru. Jde na ruku velkým městům,“ tvrdí Gazdík.

Úspěšná obec

Starosta se určitě má čím pochlubit. Podívejme se, jak vypadá jeho obec: Návsi dominuje několik staveb. Vedle kostela je to nový obecní dům. Vedle úřadu starosty skrývá kinosál s kavárnou a barem knihovnu, poštu a ordinaci lékaře. Od předloňského roku je to další chlouba a kulturní centrum místních obyvatel. V sousedství najdete pivnici, obchod se smíšeným zbožím a autobusovou zastávku.

„Starosta se snaží, neřeknu na něj křivého slova. Můžete to tady projít křížem krážem a všichni vám to potvrdí,“ tvrdí Jančík. Je hrdým rodákem a dává to náležitě najevo. A u oroseného půllitru v pivnici medituje, proč se o Suché Lozi stále častěji hovoří i mimo region. „Protože víc děláme a míň kecáme. I kostel jsme si udělali svépomocí. A když se porozhlédnete, nenajdete nikde žádný nepořádek. Lidi si života v obci váží,“ ubezpečuje Jančík. U stolu sedí s Janem Čubíkem. Oba dlouze přemýšlejí, když mají najít kaz na obecní kráse. „Tak maximálně že ani v jedné místní hospodě nevaří jídlo. Sousední Nivnice je na tom líp,“ stěžuje si Čubík. Vzpomene si i na letní aférku s bujarou mládeží na místní diskotéce. Ale to je asi tak všechno.

Majitel pivnice a výčepní v jedné osobě Pavel Horňák se nad hospodskými debatami svých hostů usmívá. Také on je Sucholožan každým coulem. Hospodu hned v sousedství obecního úřadu vede s manželkou už sedmým rokem. „Jsem tady spokojený, neměnil bych,“ ubezpečuje. Chlapům pořídil plazmovou televizi, aby mohli s požitkem sledovat fotbal a hokej. Ani on nešetří slovy chvály na starostu a vedení obce. „Táhnou za jeden provaz, sázejí na mladé. Je tady klid, a proto se sem lidi hrnou,“ říká Horňák a vypočítává i jiné přednosti. Aktivní myslivce nebo populární ženský pěvecký sbor Plkotnice. Jen fotbalisté jsou prý v útlumu. „Moc jim to nekope,“ říká s úsměvem.

Bronzová vesnice roku

Dlouhodobá koncepční práce nese Sucholozským ovoce. Letos zvítězili v krajském kole Vesnice roku. Do celostátního kola šli jako favorité, nakonec získali „jen“ bronzovou příčku. „První nebo třetí, hlavní je, jak vypadá dědina. Když si ji projdete, uznáte, že se nemáme za co stydět,“ ubezpečuje jiný obyvatel na návsi. Dětské a víceúčelové hřiště, opravená škola, zeleň, novotou zářící fasády rodinných domů, nový chráněný dům i sběrný dvůr, vlastní rekreační středisko. A ambiciózní plány pro nejbližší budoucnost.

„Peníze získané za umístění v soutěži použijeme na zasíťování pozemků pro výstavbu nových rodinných domků. A také pro vrt minerální vody. Obec totiž v minulosti proslavila sucholozská kyselka. Počítáme s výstavbou stáčírny,“ vypočítává starosta. Ostatně reklamní panely s dívkou v kroji propagující populární kyselku vítají návštěvníka i na příjezdu do obce.

Starostu znají až v Praze

Opravená škola, opodál sportovní a dětské hřiště. Dítka z okolí by mohla zdejším čtyřem desítkám školáků a dalším sedmadvaceti dětem z mateřské školy závidět. Je po vyučování, rodiče odvádějí své ratolesti z družiny domů. Na chodbách a ve třídách zaujme bohatá výzdoba. Fotografie, obrázky, malůvky. „Jsme tak trochu školičkou rodinného typu,“ naznačuje ředitelka Hana Máčalová, v čem tkví kouzlo zdejší pětitřídky. Obec si ji stejně jako její osazenstvo hýčká. A nedivte se. Než usedl do starostovské židle, byl Petr Gazdík učitelem.

To kvůli němu si obyvatelé Suché Loze na nedostatek pozornosti „zbytku světa“ nemohou stěžovat. Obec bodovala v soutěži Vesnice roku a starosta je v poslední době doslova mediální hvězdou. „On to nedělá pro kariéru, to jsou jen hloupé řeči. Říká názory na rovinu, což se dneska moc nenosí,“ míní další z návštěvníků pivnice na návsi. Říká se, že u piva se dá probrat kdeco. Platí to i o Suché Lozi. Jen tady momentálně vedle řečí o fotbale, ženských nebo hodech uslyšíte i zasvěcené debaty o daních nebo odporu starostů proti pořádání letní olympijských her v Praze. „Praha, to je samostatná společnost s ručením omezeným, která nás ostatní nepotřebuje. A olympiáda? Je to blbost, protože my ostatní to zaplatíme,“ tvrdí hostinský Horňák za souhlasu osazenstva nedalekého stolu.

Ať už volba místa olympijských her v roce 2016 dopadne jakkoliv, lidé v Suché Lozi budou dál žít pro svou obec.

Tak jako dnes.

O autorovi| ZDENĚK MATYÁŠ, redaktor MF DNES

 

Kalendář akcí

Termíny svozu odpadů v obci 2023

Termíny svozu popelnic:

9. 1.; 23. 1.; 6. 2.; 20. 2.; 6. 3.; 20. 3.; 3. 4.; 17. 4.; 3. 5.; 15. 5.; 29. 5.; 12. 6.; 26. 6.; 10. 7.; 24. 7.; 7. 8.; 21. 8.; 4. 9.; 18. 9.; 2. 10.; 16. 10.; 30. 10.; 13. 11.; 27. 11.; 11. 12.; 27.12.;

Termíny svozu plastů, papíru, plechovek, drobného elektrozařízení, jedlého oleje a tuku:

19. 1.; 23. 2.; 23. 3.; 20. 4.; 18. 5.; 22. 6.; 20. 7.; 24. 8.; 21. 9.; 19. 10.; 23. 11.; 14. 12.;

E-rozhlas


Obrázek týdňa

obrázek týdňa

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

zuš Folklorika, s.r.o.

Pozvánka
© 2007-2011 suchaloz.cz