Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vítejte na stránkách obce Suchá Loz

Dnes je 30.1.2023, svátek má: Robin

Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.

Bc. Václav Bujáček, starosta obce

Obecní úřad

Naše obec

Odkazy

Užitečné informace

Volby

Kalendář starosty

Další info

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

Schválili jsme stížnost na stát k Evropskému soudu pro lidská práva

Naši zastupitelé společně s Vysokým Polem už mají dost finanční diskrimace vesnic, a proto se rozhodli podat stížnost Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Malé obce ženou stát k soudu ve Štrasburku dnes 7:09

Zastupitelé vesnic Vysokého Pole na Zlínsku a Suché Lozi na Slovácku už mají dost finanční diskrimace vesnic, a proto se rozhodli podat stížnost Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Diskuse

Starostům se nelíbí, že vesnice dostávají na jednoho obyvatele výrazně menší dotaci než velká města. Zatímco v Praze magistrát obdrží na jednoho občana asi 24 tisíc korun, třeba sucholozský obecní úřad dostane na osobu jen pět a půl tisíce. Starostové chtěli znát názor občanů, proto je oslovili v dobrovolném hlasování.

„Z pěti set devadesáti osmi voličů hlasovali čtyři sta dva. Z toho jeden hlas byl proti podání žaloby,“ shrnul starosta Vysokého Pole na Zlínsku Josef Zicha. „Ano“ převážilo také v Suché Lozi na Slovácku. „Sto padesát jedna voličů bylo pro, šest proti a dva lístky byly neplatné,“ informoval starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Potenciálních voličů zde bylo 820.

Podání stížnosti zastupitelé obcí včera schválili na společném zasedání v Suché Lozi. Listinu chtějí zaslat už pozítří.

Svým rozhodnutím potěšili celou řadu lidí.

„Vypadá to, jako bychom byli méněcenní. Na vesnici ale máme stejné potřeby jako ve městech,“ míní František Gregovský ze Suché Lozi. „Moc se tím nezabývám, ale jedno mi to není. Proto jsem taky hlasovala pro,“ sdělila zase Božena Baláčková z Vysokého Pole.

Rozhodnutí fandí i v jiných obcích. „Je to také můj názor, pod to bych se klidně podepsal,“ netajil se starosta Doubrav na Zlínsku Jiří Šulák. „Souhlasíme s takovým postojem,“ ujistil zase starosta Hostišové na Zlínsku Milan Šesták.

Naopak poslání stížnosti do Štrasburku neschvaluje starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

„Jestli připustíme tuto formu protestu, můžeme zapomenout na parlamentní zastupitelskou demokracii. Je to čistě záležitost České republiky. Měla by se spíše vyvíjet aktivita na naše volené zástupce,“ poukázal Ševela.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob se domnívá, že žaloba u Evropského soudu pro lidská práva neuspěje. „Nechci předjímat rozhodování soudů. Nemyslím si však, že by žalovatelé uspěli. Neděje se totiž nic, co by bylo proti zákonům České republiky nebo mezinárodním dokumentům,“ komentoval vyhrocený spor Jakob.

Dodal, že ministerstvo financí v současné době připravuje nový zákon o rozpočtovém určení daní, který je teď ve vnějším připomínkovém řízení. „Pevně proto věřím, že výsledný návrh zlepší postavení malých obcí,“ prohlásil mluvčí Jakob.

 

Kalendář akcí

Termíny svozu odpadů v obci 2023

Termíny svozu popelnic:

9. 1.; 23. 1.; 6. 2.; 20. 2.; 6. 3.; 20. 3.; 3. 4.; 17. 4.; 3. 5.; 15. 5.; 29. 5.; 12. 6.; 26. 6.; 10. 7.; 24. 7.; 7. 8.; 21. 8.; 4. 9.; 18. 9.; 2. 10.; 16. 10.; 30. 10.; 13. 11.; 27. 11.; 11. 12.; 27.12.;

Termíny svozu plastů, papíru, plechovek, drobného elektrozařízení, jedlého oleje a tuku:

19. 1.; 23. 2.; 23. 3.; 20. 4.; 18. 5.; 22. 6.; 20. 7.; 24. 8.; 21. 9.; 19. 10.; 23. 11.; 14. 12.;

E-rozhlas


Anketa

Anketa

Obrázek týdňa

obrázek týdňa

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

zuš Folklorika, s.r.o.

Pozvánka
© 2007-2011 suchaloz.cz