Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vítejte na stránkách obce Suchá Loz

Dnes je 29.3.2024, svátek má: Taťána

Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.

Bc. Václav Bujáček, starosta obce

Obecní úřad

Naše obec

Odkazy

Užitečné informace

Volby

Kalendář starosty

Další info

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

Ocenění Přístav – Bambiriáda 2008

Přístav je ocenění Českou radou dětí a mládeže pro zástupce veřejné správy za podporu mimoškolní práce s dětmi a mládeží. Tuto cenu dostal ve čtvrtek 22. 5. 2008 na Bambiriádě v Praze i náš pan starosta Mgr. Petr Gazdík.

Co to je Bambiriáda? Jde o prezentaci činnosti občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. Koná se ve 28 městech České republiky a mottem letošní Bambiriády bylo:“Nestůj! Pojď se přidat. Máš právo mít kamarády.“ Letos se jednalo o jubilejní desátý ročník této akce v ČR.
Cena má podobu ručně malované láhve s poselstvím a uděluje ji Česká rada dětí a mládeže u příležitosti zahájení akce Bambiriáda. Poselství v láhvi:“ Když půjdu před tebou, můžu splést cestu. Když mě necháš jít za sebou, můžu se ti ztratit. Když půjdeme vedle sebe, společně dojdeme k cíli.“ Kdysi prý trosečníci házeli do moře láhve se vzkazem a doufali, že ji někdo vyloví a zachrání je. Tento náš vzkaz ale není voláním o pomoc a záchranu. Má být malou připomínkou toho, co jsme si už vzájemně vyzkoušeli. Společně dosáhneme mnohem víc.

Rozhovor s panem starostou Mgr. Petrem Gazdíkem

Čas strávený s mládeží se dospělým bohatě vrátí

„Obec Suchá Loz se pod jeho vedením rozvíjí a rozkvétá“, stojí psáno v návrhu na udělení Ceny Přístav starostovi obce Mgr. Petru Gazdíkovi. Ocenění navrhli nejen skauti, sokolové a dobrovolní hasiči, ale i Český červený kříž a Spolek žen Plkotnice; stojí za ním také Česká tábornická unie a DDM v Uherském Hradišti.

Čím si, pane starosto, vysvětlujete tak širokou podporu? Strašně mě překvapila; je to úžasné ocenění mé práce – a popravdě řečeno, nikdy jsem si nevšiml nebo jsem ani netušil, že si jí tolik lidí všímá…

Možná jste tím tak trochu odpověděl i na další otázku, totiž jak na Vás udílení Ceny Přístav zapůsobilo? Víte, já jsem nikdy žádnou takovou cenu nedostal, myslím jakožto osoba – vždycky ji když tak dostala obec. A protože jsem podobné uznání dostal poprvé, je pro mne obrovsky cenné. A když jsem nadto ještě slyšel, co všechno ostatní ocenění kolegové dělají, tak jsem za Cenu Přístav strašně vděčný. Je to prostě úžasný moment v životě – a určitě podněcuje v člověku vůli v oceněné aktivitě neutuchat. Protože přijdou chvíle, kdy mu dochází elán, už má zkrátka dost, chce a potřebuje „vypnout“. Cena Přístav je takovým impulsem k tomu, začít se snažit pokračovat dál.

Původním povoláním jste učitel, tuším, že s aprobací matematika plus zeměpis. Pomohla Vám nějak praxe na II. stupni ZŠ Josefa Bublíka v Bánově při vnímání, respektive snaze o saturaci skutečných potřeb dnešních dětí ve Vaší obci? Nebo byly a jsou v tomto ohledu jednoznačně určující Vaše zkušenosti skautského vůdce? Ono se to tak nějak spojuje… Praxe učitele – nebo zpočátku spíš praxe studenta Pedagogické fakulty, který už tehdy pracoval – mě podnítila k tomu, abych ve zralém věku začal se skautem a s aktivitami s mládeží. Pochopil jsem, že právě tohle dětem chybí. Začal jsem vést turistický kroužek „Puchýř“, pak jsme společně s kamarády založili skautské středisko, jehož jsem vedoucím. Mohu říct, že doposud jím u nás na vesnici, která má 1100 obyvatel, prošlo asi 340 dětí. Kromě Ceny Přístav je pro mne největším oceněním, když přijde dnes už dvacetiletý, dospělý muž a vzpomene na krásné chvíle strávené na našich táborech nebo řekne, že to, co mezi nám zažil, ho směruje k dobru. A pokud se dostane na scestí, taková vzpomínka ho vybídne k tomu, aby se pokusil začít znovu a líp.

Letmý výčet Vašich zásluh sahá od zakládání nových tradic (Májové zpívání, Drakijáda, roznášení Betlémského světla, živý Betlém) přes obnovu místního Sboru dobrovolných hasičů a podporu zájmových a neziskových organizací (vč. třeba mysliveckého sdružení a Svazu včelařů) a ochranu životního prostředí (kupříkladu záchrana horních luk, kde rostou orchideje) až po zřízení internetové kavárny. Odkud čerpáte náměty k těmto aktivitám? Právě ze zmíněných aktivit s mládeží. Když s těmi dětmi rozmlouvám, když rozmlouvám s jejich vedoucími, tak jako starosta dovedu velmi citlivě vnímat a slyšet, co vlastně chtějí. Myslím si, že málokterý starosta se dostane do tak úzkého kontaktu s mladou generací jako já. Často mají právě mladí lidé ty nejlepší nápady.

Navrhovatelé vypíchli coby Váš konkrétní čin ve pospěch dětí přece jen poněkud netypickou událost. Patrně nad rámec svých starostovských povinností jste „na vlastní pěst“ zjistil, že žena která si dobrovolně vzala život v katastru Vaší obce, měla syna. Vypátral jste, že žije v dětském domově v Uherském Ostrohu, kontaktoval jste ho a na její pohřeb přivezl. Jak jste celou tuto situaci tehdy vnímal? A víte, co je s oním chlapcem dál? Máte o něm nějaké zprávy? Na té věci pracuji dodnes, protože si myslím, že příslušný zákon – tak, jak je napsaný – situaci, která tam vznikla, řeší velice špatně. Několik kolegů – starostů mně pak řeklo: Pán Bůh zaplať, že to neřešil úřad, který by se tím vlastně zabývat měl, ale že to dopadlo takto… Nicméně, celá záležitost mě podnítila i k dalším krokům a další aktivitě ve vztahu k městu Uherský Brod, aby se některé věci vyřešily.

Vaše krédo zní: „Žít tak, aby lidé kolem mě byli šťastnější, a pak jsem šťastný i já“. Co pokládáte při své práci ve prospěch mládeže pokládáte za nejpřínosnější? Myslím si, že všechen čas, který dospělí lidé tráví s mládeží, se jim bohatě vrátí. Zásadní ovšem je, jim potřebný čas skutečně věnovat – mladí lidé musí vědět jste jejich kamarád, že to s nimi myslíte dobře – a sami už si vás pak najdou, když si získáte jejich důvěru. Dětem a mladým lidem, když se dostanou do tíživé životní situace nebo na scestí, může taková důvěra pomoci k tomu, aby znovu našli správnou cestu.

Jaký je Váš názor na Bambiriádu jako takovou? Bambiriáda je úžasná akce. Dnes jsou totiž děti obklopeny obrovským množstvím podnětů, které se na ně valí ze všech stran: televize, počítačové hry a já nevím, co všechno ještě… Ale zážitek autentického přátelství, kamarádství, podané ruky nezažijí – chybí jim sociální kontakt. Bambiriáda jim může ukázat, že právě tohle je tím nejlepším, co mohou zažít: získat kamarády, skvělou partu lidí, o kterou se mohou opřít.

Chtěl byste dodat něco, o čem si myslíte, že by bylo dobré, aby v této souvislosti ještě zaznělo? Moje zkušenost starosty potvrzuje, že mládež je skutečně naší budoucností, jakkoliv je to už notně otřepaná fráze. Jenže málokde se v tomto smyslu opravdu něco konkrétního dělá. Nejde přece pouze o nákup počítačové techniky do škol… Velké částky peněz se investují do mnohých zbytečných věcí; obce, města, ministerstva a úřady by se měly postarat spíš o to, co je smyslem Bambiriády – aby děti neměly jenom technické a materiální zázemí, ale aby dostaly i zázemí citové a aby se jim dostalo důvěry – to všechno jim dnes čím dál víc chybí.

Za rozhovor poděkoval Jiří Majer


 

Kalendář akcí

Poslední rozloučení

Termíny svozu odpadů v obci 2024

Termíny svozu popelnic:

8. 1.; 22. 1.; 5. 2.; 19. 2.; 4. 3.; 18. 3.; 2. 4.; 15. 4.; 29. 5.; 13. 5.; 27. 5.; 10. 6.; 24. 6.; 8. 7.; 22. 7.; 5. 8.; 19. 8.; 2. 9.; 16. 9.; 30. 9.; 14. 10.; 29. 10.; 11. 11.; 25. 11.; 9. 12.; 23.12.;

Termíny svozu plastů, papíru, plechovek, drobného elektrozařízení, jedlého oleje a tuku:

18. 1.; 22. 2.; 21. 3.; 18. 4.; 23. 5.; 20. 6.; 18. 7.; 15. 8.; 19. 9.; 17. 10.; 21. 11.; 19. 12.;

E-rozhlas


Obrázek týdňa

obrázek týdňa

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

zuš Folklorika, s.r.o.

Pozvánka
© 2007-2011 suchaloz.cz