Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vítejte na stránkách obce Suchá Loz

Dnes je 30.1.2023, svátek má: Robin

Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.

Bc. Václav Bujáček, starosta obce

Obecní úřad

Naše obec

Odkazy

Užitečné informace

Volby

Kalendář starosty

Další info

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

OBCI HROZÍ, ŽE JI OBEŽENE PLOT

Velikost oplocených sadů u obce již dosahuje velké výměry. teď hrozí, že nás ploty obklíčí od Bánova. Co s tím uděláme?

Obci hrozí, že ji obežene plot! Italská firma skupuje pozemky pro obří ovocný sad, Suchá Loz může zůstat v „pasti“
Suchá Loz, Bánov – Obci Suchá Loz hrozí, že ji ze tří stran obežene plot! Italský velkopěstitel jablek, který už má stodvacetihektarový oplocený sad ze strany od Korytné, totiž rozjel skupování pozemků od Bánova. Jeho podnikatelský záměr však zvedl ze židle sucholožské zastupitele, kteří využijí všechny dostupné zbraně, aby jej překazili. Odmítají žít mezi ploty a zároveň poukazují na problémy zvěře. Společnost Bissolo ale oponují, výtky jsou prý neopodstatněné.
„Italové využili pozemkové úpravy a k už dříve zakoupeným 120 hektarům z majetku bývalého statku, koupili dalších osmdesát a podařilo se jim je scelit. Třebaža jablečná plantáž vyvolala rozpaky a výtky myslivců, ještě šlo o únosnou mez. Jenže když jsem se dověděl, že mají zálusk i na pozemky na bánovském katastru, pohár trpělivosti přetekl,“ říká Petr Gazdík, starosta Suché Loze.
Jelikož v těsné blízkosti obce, byť už na katastru Bánova, vlastní pozemky vesměs Sucholožané, vyzval je Gazdík rozhlasem i prostřednictvím SMS zpráv, aby zvážili prodej italské firmě Bissolo. „Vždyť bychom se ze tří stran ocitli mezi ploty, což kategoricky odmítám,“ zdůraznil Gazdík, který Bissolu vzkázal, že kilometr od obce nechce žádný plot ani vidět.
„I proto jsme na zastupitelstvu rozhodli, že začneme skupovat inkriminované pozemky. Už máme půldruhého hektaru a na stole leží nabídka lidí na odkup dalších osmi hektarů,“ říká Gazdík, který rovněž vlastní jeden hektar.
Třebaže finanční možnosti obce jsou v porovnání s italským velkopěstitelem jablek asi nesrovnatelně menší, starosta věří, že „souboj“ vyhrají. „Stačí nám koupit desítky hektarů a záměr zablokujeme,“ má spočítané.
O jaké lokality má firma Bissolo zájem? O nejlukrativnější a nejkvalitnější! „Jenže jsou v těsné blízkosti lesů, což by podle myslivců komplikovalo pohyb zvěře,“ poznamenal Zbyněk Král, starosta Bánova. Jablečný sad podle něj naruší přirozený koridor a není vyloučené rozpadnutí honitby. „Zvěř přirozeně migruje ze sucholožského na korytňanský katastr, což by ploty znemožnily. A navíc myslivci už z drátů vytahovali několik uhynulých kusů,“ zdůraznil Král, který je připravený kolegovi ze sousední obce podat pomocnou ruku. Ploty se prostě nelíbí ani Bánovjanům. „Je s podivem, že Suchá Loz zasahuje do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, ale její zastupci se k zásadní změně krajiny vůbec nevyjadřovali,“ kroutí hlavou bánovský starosta, který má s inkriminovanou lokalitou zcela jiné plány. Počítá s větrolamy, rybníky i biokoridorem.
Česká firma Bissolo má však jiné představy. „Nemáme důvod se záměru vzdát. Námitky starosty Suché Loze, jako je například bránění výhledu na Bílé Karpaty a oplocení obce ze tří stran, nám totiž připadají nadnesené,“ zdůraznila Jana Polášková, asistentka italského jednatele firmy, která už má nabídku na odkup třiceti hektarů půdu v bánovském katastru. „O uhynulé zvěři nevíme. Ovocné sady budou v souladu s navrhovanými biokoridory a větrolamy, které zajišťují migraci zvěře,“ reaguje na obavy myslivců zástupkyně společnosti. Cenové dostihy o pozemky jsou podle ní vyloučené, obec Suchá Loz totiž usiluje o pozemky v lokalitě, o níž nemá Bissolo zájem.
„Jsme ochotni na požadavky starostů přistoupit, ale pod slovem kompromis si představujeme vyjít si vstříc oboustranně,“ podotýká asistentka jednatele. „Myslíme si také, že výsadba sadů by měla kladný vliv při odhlučnění plánovaného obchvatu a i v protierozním opatření. Bylo by proto vhodné společné jednání s projektanty, kteří zpracovávají plán společných zařízení,“ navrhuje společnost.

Autor: ceh

 

Kalendář akcí

Termíny svozu odpadů v obci 2023

Termíny svozu popelnic:

9. 1.; 23. 1.; 6. 2.; 20. 2.; 6. 3.; 20. 3.; 3. 4.; 17. 4.; 3. 5.; 15. 5.; 29. 5.; 12. 6.; 26. 6.; 10. 7.; 24. 7.; 7. 8.; 21. 8.; 4. 9.; 18. 9.; 2. 10.; 16. 10.; 30. 10.; 13. 11.; 27. 11.; 11. 12.; 27.12.;

Termíny svozu plastů, papíru, plechovek, drobného elektrozařízení, jedlého oleje a tuku:

19. 1.; 23. 2.; 23. 3.; 20. 4.; 18. 5.; 22. 6.; 20. 7.; 24. 8.; 21. 9.; 19. 10.; 23. 11.; 14. 12.;

E-rozhlas


Anketa

Anketa

Obrázek týdňa

obrázek týdňa

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

zuš Folklorika, s.r.o.

Pozvánka
© 2007-2011 suchaloz.cz