Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Vítejte na stránkách obce Suchá Loz

Dnes je 24.5.2024, svátek má: Jana

Obec Suchá Loz leží na na jihovýchodě Moravy v Zahradě Moravy - Slovácku.
V současnosti má 1130 obyvatel a zde se o nich a jejich životě můžete dozvědět více.

Bc. Václav Bujáček, starosta obce

Obecní úřad

Naše obec

Odkazy

Užitečné informace

Volby

Kalendář starosty

Další info

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

Chráněný dům byl otevřen

Do Chráněného domu sv. Anežky České se začali stěhovat první nájemníci. Zatím si pochvalují.

SUCHÁ LOZ – Čtrnáct bytů pro sedmnáct lidí se nachází ve zbrusu novém Chráněném domě sv. Anežky České v Suché Lozi. Slavnostní otevření se uskutečnilo minulý pátek v rámci oslav titulu Vesnice roku 2007 Zlínského kraje, kterých se zúčastnil i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a hejtman Libor Lukáš. Celkové náklady se vyšplhaly na dvanáct milionů korun, přičemž 11,2 milionu činila dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Nyní zbývá už jen dokončit úpravy zahrady a vybudovat chodník, který povede přímo do centra obce.
Zájem o podobná zařízení roste ve všech obcích. „Lidé, kteří už nejsou schopni se o svůj domek či o sebe ve stáří postarat, jsou mnohem radši, když nemusí z míst, kde prožili celý život, nikam odcházet,“ říká sucholožský starosta Petr Gazdík. Dům zaměstnává zatím dvě pečovatelky. „Kromě nich jsme na částečný úvazek přijali i sociální pracovnici, jejíž náplní bude provádět s klienty různé terapie, pomáhat jim při jednání s úřady a s náplní volného času,“ vysvětluje Gazdík.
Výhodou nového domu je, že typ tohoto zařízení i počet pracovníků se může každoročně měnit podle skladby klientů. „Pokud tam bude sedmnáct lidí, kterým stačí občasná pomoc pečovatelky, bude to dům s pečovatelskou službou. Může ale klidně dojít k extrému, že zde bude sedmnáct ležících lidí zcela odkázaných na čtyřiadvaceti­hodinovou péči, a to už bude úplně jiný typ zařízení,“ přibližuje starosta Petr Gazdík.
Při přidělování bytů zvolila sucholožská radnice demokratický systém. Ve stejném pořadí, jako se lidé do charitního domu hlásili, si i vybrali, která místnost bude jejich příštím domovem. Pokoje jsou vybaveny kuchyňským koutem, součástí každého bytu je sprcha a WC.
Obyvatelům je k dispozici také místo k rozjímání. V sousedící budově bývalé mateřské školky zůstala velká nevyužitá místnost. Po probourání zdi se stala součástí chráněného domu a po úpravách je využívána jako kapli, kde se budou sloužit mše či konat bohoslužby. Interiér navrhl otec Petr Bulvas. „V obci samozřejmě je kostel, my ale usilujeme o to, aby si i obyvatelé Loze našli cestu k lidem žijícím v chráněném domě, nejen naopak,“ vysvětlil.
V novém zařízení však nastal i nečekaný problém. Obec jakožto příjemce dotace, za kterou se dům postavil, musí podle ministerského nařízení uzavřít s lidmi nájemní smlouvy. „Požádali jsme ministra Jiřího Čunka, aby nám pomohl tento problém vyřešit. Nařízení ministerstva pro místní rozvoj si totiž protiřečí s novým sociálním zákonem. Podle něj zase musí tyto nájemní smlouvy uzavřít provozovatel, aby mohl čerpat finance na provoz domu. Lidem je přitom úplně jedno, kdo s nimi nájemní smlouvu uzavře,“ dodal starosta.

Autor: MARKÉTA ŠVEHLÍKOVÁ

 

Kalendář akcí

Poslední rozloučení

Termíny svozu odpadů v obci 2024

Termíny svozu popelnic:

8. 1.; 22. 1.; 5. 2.; 19. 2.; 4. 3.; 18. 3.; 2. 4.; 15. 4.; 29. 5.; 13. 5.; 27. 5.; 10. 6.; 24. 6.; 8. 7.; 22. 7.; 5. 8.; 19. 8.; 2. 9.; 16. 9.; 30. 9.; 14. 10.; 29. 10.; 11. 11.; 25. 11.; 9. 12.; 23.12.;

Termíny svozu plastů, papíru, plechovek, drobného elektrozařízení, jedlého oleje a tuku:

18. 1.; 22. 2.; 21. 3.; 18. 4.; 23. 5.; 20. 6.; 18. 7.; 15. 8.; 19. 9.; 17. 10.; 21. 11.; 19. 12.;

E-rozhlas


Obrázek týdňa

obrázek týdňa

Odkazy

Mikroregion Východní Slovácko

zuš Folklorika, s.r.o.

Pozvánka
© 2007-2011 suchaloz.cz